Oszczędzajmy wodę nowocześnie!

Potrzeba podobno jest matką wynalazków, a w świetle ostatnich wydarzeń gospodarczych w kraju i na świecie, potrzebne są nam rozwiązania ułatwiające oszczędzanie w każdej dziedzinie. Oszczędzamy oczywiście wszystko, przede wszystkim energię i wodę. Łazienka jest miejscem, w którym tej wody zużywamy najwięcej, więc jej koszt wtedy jest największy. Jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy ciąć koszty. Rozwiązania te dotyczą przede wszystkim armatury, choć warto dodać do nich również oszczędny sposób korzystania z wody w łazience.

bateria z perlatorem
bateria z perlatorem

Leci, nie leci…

Najpopularniejsze wśród elementów armatury są oczywiście bezdotykowe baterie czasowe. Dzięki nim można regulować niezwykle ściśle strumień wody. Pozwalają one zaoszczędzić nawet 20 % wody w ciągu roku. Wystarczy podsunąć dłoń pod kran, a bateria sama ją “wyczuje” i puści wodę Jeśli jednak przez kilka sekund dłoni nie będzie pod wylewką, wtedy bateria zamknie dopływ wody. Takie rozwiązania można spotkać przede wszystkim w nowoczesnych łazienkach publicznych, jednak coraz częściej stosowane są one również w domu.

Nie za ciepła, nie za zimna…

a w sam raz. Idealną wodę do kąpieli możemy uzyskać na dwa sposoby. Pierwszym jest regulowanie ręczne wody, czyli mieszanie ciepłej z zimną przy bateriach podwójnych, lub szukanie odpowiedniego ustawienia uchwytu baterii przy pojedynczej. Wtedy jednak musimy liczyć się z marnowaniem ogromnej ilości wody w skali miesiąca czy roku. Drugim sposobem jest zamontowanie w łazience baterii termostatycznych, czyli takich, dzięki którym już po kilku sekundach poleci z kranu woda o pożądanej temperaturze.

bateria bezdotykowa
bateria bezdotykowa

Przyjemnie i praktycznie

Dodatkowym sposobem na oszczędzanie wody jest zamontowanie perlatora na końcu wylewki, który napowietrza wodę, dzięki czemu jej strumień jest większy. Z jednej strony wody wcale więcej nie płynie, lecz z drugiej my mamy takie wrażenie i co najważniejsze to działa. Możemy w ten sposób zmniejszyć ilość zużytej wody nawet o 50%. Dla tych jeszcze bardziej oszczędnych znajdzie się również jeszcze lepszy sposób na oszczędzanie. Pod prysznicem można na przykład zamontować w rączce natrysku ogranicznik, który reguluje ilość wody, jaka w ciągu jednej minuty wypłynie z prysznica. Niezależnie od tego, jak mocno odkręcimy baterię, może wypłynąć jedynie 6 litrów na minutę, podczas gdy zwykle leci około 15 litrów wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.