Ogrzewanie podłogowe w łazience.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Łazienka to miejsce, w którym musi być ciepło. Gdy wychodzimy spod prysznica lub z wanny, nasze ciało jest rozgrzane i bardzo łatwo wtedy o przeziębienie, jeśli w łazience panuje zbyt niska temperatura. Ponadto zwykle przemieszczamy się w niej gołymi stopami, a nikt z nas nie zdecyduje się na dywan w łazience – to by było zupełnie niepraktyczne. Co więc zrobić, by zimne płytki łazienkowe i niższa temperatura nie zabierały nam radości z korzystania z łazienki? To proste – warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe!

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe w łazience
Ogrzewanie podłogowe w łazience zapewnia komfort cieplny.

Najkrócej ujmując, jest to popularna forma ogrzewania mieszkania, która polega na tym, iż ciepło jest dostarczane przez promieniowanie z całej powierzchni podłogi. Zapobiega to między innymi tworzeniu się warstw gorącego powietrza w górnych częściach pomieszczenia. Dzięki temu ogrzewanie podłogowe oddaje temperaturę powietrza najbardziej zbliżoną do idealnej dla człowieka. Jest też oszczędne, gdyż ogrzewa nas od stóp, dzięki czemu mimo iż w pomieszczeniu panuje temperatura niższa, my odczuwamy, że jest nam ciepło, bo ciało rozgrzewa się właśnie najbardziej przez stopy.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne i elektryczne. Każde z nich ma swoje zalety. Jeśli chodzi o łazienkę, oba z powodzeniem się sprawdzą. Omówmy więc pokrótce ich najważniejsze cechy.

*Ogrzewanie wodne:

Polega ono na rozprowadzeniu pod powierzchnią rur grzewczych. Ułożone są na warstwie izolacji przeciwwilgociowej według wcześniej przygotowanego projektu. Przygotowane pętle są ze sobą połączone za pomocą rozdzielacza z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Jego zadaniem jest rozdzielać obiegi, ustawiać przepływy oraz ogólnie sterować ogrzewaniem podłogowym. Jakie są jego zalety? Przede wszystkim energooszczędność, gdyż w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikowym daje komfort cieplny przy niższych temperaturach.

*Ogrzewanie elektryczne:

Wykonuje się je z przewodów lub mat grzewczych. Taka mata grzewcza ma zaledwie 3-4 mm grubości, zatem tylko nieznacznie podnosi poziom podłogi w łazience. Przykrywa się ją dodatkowo cienką warstwą zaprawy albo warstwą kleju do płytek. Wystarczy włączyć ją około pół godziny przed kąpielą, by cieszyć się przyjemną temperaturą w łazience oraz ciepłem płytek na gołych stopach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.