ogrzewanie łazienki

Ogrzewanie łazienki na dwa sposoby

Łazienka to pomieszczenie, w której często przebywamy nago, zatem musi panować w niej odpowiednia temperatura. Gdyby było za zimno, moglibyśmy się przeziębić, a łazienki na pewno nie dałoby się nazwać przytulnym pomieszczeniem. Zamiast relaksować się w kąpieli, czym prędzej chcielibyśmy z niej wybyć. Dlatego już podczas remontu łazienki warto pomyśleć o jej ogrzewaniu.

Grzejniki łazienkowe

Jednym z dość popularnych sposobów na ogrzanie łazienki jest montaż grzejników łazienkowych. Jeśli w naszym domu panuje centralne ogrzewanie, możemy wybrać grzejnik wodny. Jeśli zaś nie ma takiej możliwości, można zastąpić go grzejnikiem elektrycznym. Grzejniki łazienkowe różnią się od zwykłych grzejników wyglądem. Są to tak zwane grzejniki drabinkowe, gdyż wykonane są z kolektorów pionowych, między którymi umieszcza się elementy poziome, co tworzy właśnie coś w rodzaju drabinki. Taki grzejnik sprawdza się więc do suszenia na nim ręczników.

grzejnik drabinkowy
Na grzejniku drabinkowym w łazience można na przykład suszyć ręczniki.

Jeżeli chcemy, by podczas suszenia ręczników, łazienka nadal była ogrzewana na tym samym poziomie, warto zwiększyć moc o około 20%. A co w okresie, gdy kończy się sezon grzewczy? Aby móc wciąż korzystać z grzejnika podłączonego do centralnego ogrzewania nawet w tym okresie, trzeba wyposażyć go w grzałkę elektryczną. Najpierw musimy upewnić się, czy producent danych grzejników dopuszcza montaż takiej grzałki. Moc grzałki powinna wynosić około 100-150 W mniej niż moc grzejnika. Kiedy sprawdzi się taka grzałka? Na przykład wtedy, gdy chcemy dogrzać łazienkę w chłodniejsze letnie poranki i wieczory lub wysuszyć na grzejniku ręczniki czy drobne pranie.

Ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe
Dzięki ogrzewaniu podłogowemu stąpanie boso po podłodze nie będzie już problemem.

Innym ciekawym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe w łazience. Jego główną zaletą jest to, że zapewnia optymalny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu, niezależnie od jej wielkości, ponadto ogrzewając nas od stóp sprawia, że szybciej odczuwamy właściwą temperaturę, nawet jeśli temperatura powietrza jest o kilka stopni niższa. To zdecydowanie pozwala oszczędzić energię na ogrzaniu łazienki. Dlaczego ogrzewanie podłogowe sprawdzi się właśnie w łazience? Po pierwsze dlatego, że najczęściej jest ona wykładana kafelkami ceramicznymi, które są zimne, ale bardzo dobrze przewodzą ciepło. Po drugie, w łazience bardzo często stoimy boso, a ciężko ją całą wyłożyć jakimiś dywanikami i chodniczkami. Podgrzewana podłoga likwiduje dyskomfort wynikający ze stania boso na zimnej podłodze. Jeżeli chcemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, trzeba to zrobić, zanim położymy płytki, gdyż potem musielibyśmy je zrywać i właściwie rozpoczynać remont od nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.