Niełatwy wybór dywaników łazienkowych

Odkąd w łazienkach zaczęło pojawiać się ogrzewanie podłogowe, zaczęły stopniowo znikać stamtąd dywaniki. Jednak szybko okazywało się, że nie działały one jedynie jako ciepłe miejsce dla nóg, lecz również jako powierzchnia antypoślizgowa. Łazienka przecież ma to do siebie, że często podłoga jest mokra, a czasem wręcz zalana. Chociaż by uniknąć upadku po wyjściu z wanny, warto stanąć na dywanik. Inną, oczywiście równie ważną sprawą jest wygląd i dopasowanie do wnętrza. Tutaj też są trendy, które również szybko przemijają.

dywaniki bawełniane
dywaniki bawełniane

Sztuczny czy naturalny

Jeszcze nie tak dawno dywaniki w łazienkach tworzyły cały zestaw. Jeden duży, jeden mały, jeden w kształcie podkowy do położenia przy misce sedesowej, a także jeden do założenia na deskę. Według nowych trendów dywaniki w małej łazience wystarczą dwa i na pewno nie kładzie się ich na deskę sedesową, a jedynie przed umywalką i przy wyjściu z wanny bądź prysznica. Wybierając dywaniki łazienkowe należy zwrócić uwagę przede wszystkim na praktyczną ich stronę. Najlepsze są bawełniane, które można prać w pralce. Jeśli posiadają dodatkowo spód antypoślizgowy, należy zwrócić uwagę, czy mogą być stosowane przy ogrzewaniu podłogowym. Zdarza się bowiem, że kiepskiej jakości dywaniki łazienkowe ze spodem antypoślizgowym, pod wpływem ciepła podłogi i wilgoci, jaka jest w łazience praktycznie cały czas obecna, zaczynają się rozklejać, co oznacza, że spód może się kruszyć, przyklejać do podłogi, tworząc zanieczyszczenia, które trudno usunąć. To samo się zdarza, gdy wypierzemy w pralce dywaniki łazienkowe nie przeznaczone do tego typu czyszczenia. Dlatego czasem lepiej wybrać dywaniki lepszej jakości niż kupować te najtańsze, które niestety trzeba będzie za jakiś czas wymieniać. Praktycznie każdy dywanik łazienkowy można odkurzyć, co pomaga w pielęgnacji. Oczywiście musi być suchy. Można je również wyczyścić szamponem do dywanów, co nie powinno być czasochłonne, ze względu na ich wielkość.

Zamiast dywanika 

Drewniana mata łazienkowa
Drewniana mata łazienkowa

Alternatywą dla dywaników są maty. Mogą być wyprodukowane z różnych materiałów. Najlepiej sprawdzają się te z pianki, która dobrze wchłania wodę, ale też w miarę szybko schnie, a jej czyszczenie to jedynie przepłukanie wodą. Maty łazienkowe najczęściej kładzie się przy wejściu do wanny i prysznica. Ich główną cechą jest antypoślizgowość. W tych, jak i innych miejsca położymy również dywaniki z korka, drewna, a nawet z tworzywa sztucznego. Nie chłoną one wody, jednak nie są najmilsze w dotyku, a te ostatnie również nie są specjalnie ozdabiające pomieszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.