grzejnik łazienkowy

Montujemy grzejnik łazienkowy – najważniejsze zasady

Dobór odpowiedniego ogrzewania do łazienki to bardzo ważna kwestia. Pomieszczenie to jest szczególnie narażone na rozwój wilgoci, dlatego oprócz właściwej wentylacji należy też wybrać dobry sposób grzania. Ponadto zimna łazienka znacząco obniża komfort jej użytkowania, zwłaszcza gdy wychodzimy mokrzy z kąpieli. Do łazienek chętnie wybieramy ogrzewanie podłogowe lub wiszące grzejniki łazienkowe. W jaki sposób należy zamontować grzejnik w łazience? Gdzie powinien wisieć?

Wybór i montaż grzejnika łazienkowego, a parametry grzewcze

Już na etapie wyboru grzejnika do łazienki musimy poznać kilka ważnych zasad. Nie chodzi tylko o wybranie modelu, który podoba nam się pod względem wizualnym i pasuje do wystroju. Najważniejsze są parametry grzewcze, tj. jaką przestrzeń jest on w stanie ogrzać. Inny grzejnik wybierzemy do dużej łazienki, a inny do małej. Ponadto montaż grzejnika należy zaplanować w miejscu, w którym są największe straty cieplne. Dzięki temu spełni on swoją rolę. Istotny jest też wybór, na jakiej wysokości ma się znaleźć grzejnik. Nie powinien być zamontowany zbyt blisko podłogi, jak i sufitu.

grzejnik łazienkowy

Aby maksymalnie wykorzystać jego zasoby cieplne, najlepiej umieścić go około 10 – 15 centymetrów nad podłogą. Wtedy ciepło emitowane z grzejnika rozejdzie się po pomieszczeniu równomiernie.

Gdzie zamontować grzejnik łazienkowy, a gdzie tego nie robić?

Przy montażu grzejnika łazienkowego bardzo ważne jest też miejsce, na którym zawiśnie. Zwykle wybieramy przestrzeń, która jest po prostu wolna, ale musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, grzejnik elektryczny nie powinien być montowany blisko źródeł wody, tj. na przykład nad wanną. Z oczywistych względów zachlapanie instalacji może być dla nas bardzo niebezpieczne. Po drugie, grzejnik wiszący nad wanną mógłby stać się przyczyną groźnych wypadków, gdy podczas wychodzenia z wanny uderzylibyśmy się w niego głową.

grzejnik łazienkowy

Dlatego najlepiej, gdy grzejnik montujemy w odległości około 50 – 60 centymetrów od wanny i innych źródeł wody. Jest to też istotne z tego względu iż środki chemiczne wykorzystywane do czyszczenia ceramiki łazienkowej mogą uszkodzić delikatną powłokę grzejnika. Odpowiednia odległość między tymi sprzętami niweluje to ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.