bateria łazienkowa

Montaż baterii łazienkowych

Baterie łazienkowe odgrywają ważną rolę w każdej łazience – umożliwiają swobodne korzystanie z umywalki, wanny i kabiny prysznicowej. Ich montaż, choć może wydawać się skomplikowany, w gruncie rzeczy jest prosty i może go wykonać nawet osoba bez doświadczenia w tej materii. Dziś podpowiadamy, jak to zrobić.

Montaż baterii stojącej

Najpopularniejszym rodzajem baterii montowanym w łazienkach są baterie stojące. Jak wygląda ich montaż? Oto krótka instrukcja:

• Na początek wkręcamy w gniazda korpusu baterii wkręty mocujące i elastyczne przyłącza.
• Baterię wsuwamy elementami przyłączeniowymi do otworu montażowego zwykle będącego fabrycznie wykonanym w umywalce.

bateria łazienkowa
Bateria stojąca.

• Na wystające z baterii wkręty od spodu nakładamy podkładki gumową i metalową i przykręcamy baterię za pomocą nakrętki tulejkowej. Robimy to w taki sposób, aby podczas użytkowania baterii nie doszło do wycieku wody.
• Na koniec podłączamy elastyczne przyłącza do instalacji wodociągowej i sprawdzamy szczelność wszystkich połączeń.

Montaż wannowej baterii ściennej

Nieco inaczej wygląda montaż baterii ściennej, najczęściej wykorzystywanej w kabinie prysznicowej bądź przy wannie.

bateria łazienkowa
Bateria ścienna.

• Na początek wkręcamy przyłącza mimośrodkowe do końcówek instalacji wodociągowej z gwintem wewnętrznym G1/2. Oczywiście wcześniej należy uszczelnić połączenia gwintowe taśmą teflonową bądź włóknem konopnym. Przyłącza mimośrodkowe wkręcamy tak, aby wystawały ze ściany pod kątem prostym i były ustawione poziomo. Szerokość ich rozstawu będzie zależeć od rozstawu nakrętek przyłączeniowych.
• Kolejnym krokiem będzie nakręcenie na mimośrodkowe przyłącza rozet oraz przymocowanie baterii za pomocą nakrętek przyłączeniowych G3/4. Połączenie uszczelniamy uszczelkami płaskimi z siatkowym filtrem.
• Na koniec montażu upewniamy się, czy wszystkie połączenia są szczelne.

Montaż baterii łazienkowych nie jest skomplikowany, nie wymaga też posiadania profesjonalnych narzędzi. Jeżeli jednak obawiamy się samodzielnie wziąć za to, lepiej poprosić o pomoc speca lub kogoś znajomego, kto ma chociaż małe doświadczenie w tej kwestii. Unikniemy wtedy błędów i niepotrzebnego stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.