Łazienka i toaleta – osobno czy razem?

Aranżując łazienkę, możemy spotkać się z wieloma dylematami. Jednym z nich, dość powszechnym jest to, czy w jednym pomieszczeniu połączyć ze sobą toaletę oraz łazienkę czy też zaprojektować je osobno. Postaram się pokrótce objaśnić, jakie zalety mają oba rozwiązania.

Łazienka i toaleta osobno

Toaleta osobno.
Toaleta osobno.

Szukając w sieci opinii na ten temat, zdziwiłam się, jak dużo ludzi wybiera jednak opcję „osobno”. Sama mam łazienkę połączoną z toaletą i jakoś nigdy nie zwracałam na to większej uwagi. Okazuje się jednak, że dla wielu ludzi ma to znaczenie. Czym to argumentują? Głównie wygodą. Jeżeli w domu mieszka rodzina składająca się z kilku osób, które codziennie rano szykują się do wyjścia, bez wątpienia o wiele bardziej wygodnym rozwiązaniem będzie rozdzielenie toalety i łazienki. Uniknie się wtedy sporów o to, kto ma korzystać akurat z pomieszczenia. Podobnie sprawa wygląda, gdy na przykład chcemy się zrelaksować w kąpieli, a akurat inny członek rodziny będzie miał potrzebę skorzystać z toalety. Gdy pomieszczenia te są rozdzielone, nie ma wtedy najmniejszego problemu. Zwykle jednak na taki projekt mogą pozwolić sobie osoby posiadające duże mieszkanie czy dom. W małych mieszkankach możliwe jest jedynie oddzielenie tych pomieszczeń ścianką, wtedy jednak tracimy cały urok łazienki, a oba pomieszczenia można śmiało nazwać „klitkami”. Tylko do nas zależy decyzja, czy zależy nam bardziej na wygodzie i wyglądzie, czy też na funkcjonalności.

Łazienka i toaleta razem.
Łazienka i toaleta razem.

Łazienka i toaleta razem

Tutaj głosów za jest znacznie mniej. Wygrywają względy wygody w codziennym użytkowaniu, ale też kwestie higieny. Niemniej są osoby, które wolą jednak połączyć toaletę i łazienkę. One uważają z kolei, że takie rozdzielanie pomieszczeń, zwłaszcza w małym mieszkaniu, niepotrzebnie zabiera przestrzeń i nie daje komfortu użytkowania, gdy są one bardzo małe. Z kolei w dużym mieszkaniu czy domu można po prostu stworzyć dwie łazienki, dzięki czemu każdy domownik będzie mógł swobodnie z nich korzystać, bez nerwów, że nie zdąży na autobus. Jakkolwiek by było, zarówno projekty „razem” i „osobno” cieszą się sporą popularnością.

A co Wy byście wybrali i dlaczego? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.