pralnia w domu

Łazienka i pralnia – razem czy osobno?

W jednorodzinnych domach pralnia to zwykle osobne pomieszczenie gospodarcze, specjalnie wydzielone do robienia prania, jak i suszenia go. Ale w mieszkaniach, zwłaszcza w blokach, takich pomieszczeń nie ma. Jak więc sobie poradzić z tym? Jak wyposażyć łazienkę, by znalazło się w niej miejsce dla pralni? I o czym pamiętać, wyposażając swoją pralnię?

Pralnia osobno czy pralka w łazience?

Jeżeli nie mamy możliwości wydzielić osobnego miejsca w domu na pralnie, warto pomyśleć o tym, gdzie usytuować pralkę. Najlepiej zrobić to w łazience, jeśli to możliwe, w specjalnie przygotowanym na to aneksie. To najlepszy wybór, gdyż łazienka jest pomieszczeniem wentylowanym, a pralnia również powinna takim być ze względu na dużą wilgoć wydzielającą się z suszonych ubrań. Jeszcze lepiej, gdy w łazience dostępne jest okno, które w razie potrzeby można otworzyć, by dobrze wywietrzyć pomieszczenie.

pralnia w domu
Istotne jest to, by w miejscu zaaranżowanym na pralnię była dobra wentylacja oraz okno.

Na pranie można zamontować specjalne linki, na których powiesimy pranie, a następnie podciągniemy pod górę. Warto zamontować je na przykład nad wanną, by w razie potrzeby mogła do niej swobodnie ociekać woda z prania. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, gdyż umożliwia nam swobodne korzystanie z łazienki, nawet gdy suszy się pranie. A gdzie ustawić pralkę? Niektórzy ukrywają ją w szafce łazienkowej wbudowanej pod blat, za przesuwnymi drzwiami. Dzięki temu można ją dyskretnie ukryć, a przy tym nie zabiera dodatkowego miejsca, którego w niewielkiej łazience i tak może być bardzo mało.

pralka
W małej łazience można ukryć pralkę w szafce łazienkowej, dzięki czemu nie zabiera ona dodatkowego miejsca i można ją dyskretnie ukryć.

Gdy natomiast możemy wygospodarować osobne pomieszczenie na pralnie, musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim dobra wentylacja – to, o czym wspominaliśmy już wcześniej. W takim pomieszczeniu muszą być okna oraz wentylator, aby panował stały przepływ powietrza. Zaleca się też montaż drzwi stalowych, a nie drewnianych, gdyż pod wpływem wilgoci z suszonego prania drewno mogłoby nasiąknąć nią i się wypaczyć. Chociaż nie ma jakichś specjalnych wymagań odnośnie temperatury w pralni, dobrze, by zawsze było tam ciepło, gdyż to przyspiesza suszenie prania. Pamiętając o tych kilku zasadach, możemy sprawnie wyposażyć pralnie w swoim domu i z powodzeniem z niej korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.