Łazienka dla osób niepełnosprawnych i starszych

Nie ulega wątpliwości, iż łazienka to pomieszczenie codziennego użytku, które powinno być bezpieczne i wygodne dla każdego jej użytkownika. Dziś zastanowimy się, jak należy wyposażyć łazienkę z myślą o osobach niepełnosprawnych, a więc jakie wybrać sprzęty i dodatkowe udogodnienia, by taka osoba mogła samodzielnie z niej korzystać.

Dobry projekt to podstawa

Na początku musimy zadbać o to, by stworzyć szczegółowy i dopracowany projekt łazienki dla osoby niepełnosprawnej. Trzeba wziąć pod uwagę to, iż taka osoba będzie poruszała się po tym pomieszczeniu z pomocą wózka inwalidzkiego, chodzika czy też kul. Wiąże się to z takim rozmieszczeniem sprzętów, by poruszanie się nie sprawiało jej kłopotu. Ważna jest także szerokość drzwi, a także zniwelowanie progu, który mógłby stanowić dla niej barierę architektoniczną. Kolejna sprawa to wysokość, na jakiej zostaną zamontowane sprzęty sanitarne, czyli miska WC oraz umywalka oraz półki łazienkowe. Chcemy, by osoba niepełnosprawna mogła z nich swobodnie korzystać, na przykład siedząc na wózku inwalidzkim. Aby zminimalizować dyskomfort, warto pomyśleć o zainstalowaniu specjalnych barierek i poręczy, które pomogą takiej osobie poruszać się po łazience i korzystać z niej bez problemów.

Sprzęty sanitarne dla osób niepełnosprawnych

prysznic dla niepełnosprawnych
Kabina prysznicowa dla osób niepełnosprawnych.

Obecnie istnieje szeroka gama sprzętów sanitarnych dostosowanych do osób starszych lub niepełnosprawnych, zatem mamy w czym wybierać. Charakteryzują się one odpowiednim kształtem, posiadają bezdotykowe baterie oraz wielofunkcyjne poręcze w zestawie. W kwestii wyboru wanny lub prysznica, zdecydowanie wybieramy kabinę prysznicową. Jest ona wygodniejsza w samodzielnym użytkowaniu dla takich osób, a także bezpieczniejsza. Niemniej ona również musi być dostosowana do osób mających problemy z poruszaniem się. Powinna ona mieć nieco większe wymiary oraz szersze wejście, odpowiednie uchwyty pomagające takiej osobie wejść do jej wnętrza, a także wygodne i stabilne siedzisko, które pozwoli jej usiąść w trakcie kąpieli i swobodnie z niej skorzystać.

Dlaczego jest to ważne?

Dla osób mających trudności z poruszaniem się takie udogodnienia w życiu codziennym znaczą bardzo wiele. Przede wszystkim czują się one bardziej samodzielne, a tym samym niezależne od innych. Nie chcąc być dla innych ciężarem, chętnie korzystają z takich nowoczesnych rozwiązań. Jeżeli więc mieszkamy z osobą niepełnosprawną lub przygotowujemy dla niej lokum, zadbajmy o odpowiednie sprzęty, aby mogła czuć się swobodnie we własnym domu, a zwłaszcza w łazience w trakcie wykonywania, bądź co bądź, intymnych czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.