grzejnik

Jak wybrać odpowiedni grzejnik do łazienki?

Aby łazienka w pełni spełniła swoją funkcję, musi w niej panować odpowiednia temperatura. Bez dobrego ogrzewania korzystanie z niej nie będzie przyjemne. Oczywiście najprostszą formą ogrzewania pomieszczeń są grzejniki, niemniej w łazience trzeba je odpowiednio dobrać. Co wziąć pod uwagę? Jakie istnieją rodzaje łazienkowych grzejników?

Funkcje i rodzaje grzejników łazienkowych

Wybór grzejników do łazienki nie sprowadza się wyłącznie do wybrania jego kształtu, kolory czy wymiaru, choć funkcja dekoracyjna również jest bardzo ważna. Musimy zastanowić się, jaką moc powinien mieć taki grzejnik i czy będzie nam służyć jedynie do ogrzewania pomieszczenia, czy jeszcze suszenia prania. W tej kwestii wybór grzejników łazienkowych jest bardzo bogaty.

grzejnik łazienkowy
Taki grzejnik łazienkowy pełni funkcję dekoracyjną dzięki oryginalnej kolorystyce, a ponadto jest łatwy w montażu i praktyczny podczas suszenia ręczników oraz bielizny.

Jeśli chodzi o budowę grzejników do łazienki, najczęściej mają one budowę drabinkową. Taka budowa nie jest przypadkowa, a wręcz przeciwnie – pełni ważne funkcje użytkowe. Są łatwe w montażu i praktyczne na suszenie ręczników lub bielizny, ponadto łatwo z nimi zaaranżować wnętrze, gdyż są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Grzejniki łazienkowe zwykle buduje się z wysokiej jakości rurek i profili stalowych, miedzianych i aluminiowych. Istotne jednak jest to, aby miały one odpowiednie zabezpieczenia antykorozyjne oraz trwałą powłokę wykończeniową, ponieważ w łazience często panuje wilgoć. W tej kwestii wykończenia znacznie różnią się od tych stosowanych w tradycyjnych grzejnikach. Powłoki mogą być chromowane, lakierowane, satynowane lub metalizowane. Dodatkowo na zamówienie można wybrać dowolny kolor, dzięki czemu o wiele łatwiej dopasować grzejnik do kolorystyki łazienki.

Grzejniki łazienkowe, a ich zasilanie w ciepło

Grzejniki dzieli się również ze względu na sposób zasilania ich w ciepło. Do łazienki poleca się grzejniki wodne, które zasila się z instalacji centralnego ogrzewania, a także grzejniki elektryczne zasilane grzałką elektryczną. W ostatnim czasie popularne stało się połączenie obu tych wersji – grzejniki wodno-elektryczne, które w okresie grzewczym są zasilane z instalacji c.o., natomiast poza sezonem grzałką. Dzięki temu w okresie wiosenno-letnim, w chłodniejsze dni, mamy możliwość dogrzać łazienkę, a także wykorzystywać je jako suszarkę na ręczniki czy bieliznę.

grzejnik łazienkowy
Grzejnik łazienkowy elektryczny z termostatem.

Jeśli zaś chodzi o grzałki elektryczne, obecnie są dostępne bardzo oszczędne wersje, które pobierają niewiele energii, a ponadto posiadają regulator temperatury posiadający też automatyczne tryby pracy, które optymalizują zużycie energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.