pranie

Jak oszczędnie prać?

Pranie może nam się kojarzyć głównie ze zużyciem dużej ilości wody i prądu. Jednak w dużej rodzinie, z kilkorgiem dzieci pranie trzeba wykonywać niemalże codziennie. Co więc zrobić, by prać bardziej ekonomicznie? Istnieje kilka praktycznych sposobów.

Jak prać ekonomiczniej?

Ekonomiczne pranie nie zależy wyłącznie od posiadanego sprzętu. Oczywiście pralka z systemem oszczędnego prania i mniejszego zużycia energii jest mile widziana, ale o wiele ważniejsze jest świadome planowania prania tak, by wykonywać je rzadziej, a efektywnie. Oto kilka praktycznych porad dotyczących oszczędnego prania:

• Segreguj mądrze

pranie

Ekonomiczne pranie zaczyna się już w momencie sortowania brudnych ubrań. Róbmy to nie tylko według kolorów, ale też rodzaju zabrudzeń i tkanin. Poza tym zadbajmy o to, by bęben był zawsze zapełniony. Pralka zawsze zużywa tyle samo energii, bez względu na to czy bęben jest pełny czy do połowy pusty. Dlatego lepiej robić pranie rzadziej i w większych ilościach. Jedynie w przypadku tkanin delikatnych warto zostawić bęben częściowo pusty, w innych sytuacjach lepiej, by zawsze był zapełniony.

• Dobierz odpowiedni detergent

pranie

Druga istotna rzecz to dobrze dobrany detergent. W sklepach możemy trafić na proszki, żele, kapsułki, płyny do tkanin o różnych właściwościach. Wybierajmy środki piorące, które będą wydajne, a przy tym niezbyt silne, by nie zniszczyć pranych tkanin. W tym przypadku bierzmy pod uwagę informacje zamieszczane zarówno na etykiecie wybranego detergentu, jak i na metkach ubrań. Dzięki temu unikniemy zniszczenia ubrań podczas prania.

• Pierz podczas tańszej taryfy

pranie

Wiele osób może korzystać z dwóch taryf prądu – droższej i tańszej. Tańsza na ogół przypada na godziny od 22:00 do 6:00 i między 13:00, a 15:00. Jeżeli i Ty masz taką możliwość, planuj pranie właśnie w tych godzinach. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie kilku prań pod rząd, gdy grzałka pralki jest rozgrzana, wtedy zużyje mniej energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.