bateria łazienkowa

Jak dbać o baterię łazienkową, cz. I

Bateria łazienkowa to jedno z podstawowych akcesoriów łazienkowych, jakie kupujemy do jej wyposażenia. Dzięki nim możemy korzystać z ciepłej lub zimnej i co ważne, wolnej od zanieczyszczeń wody. Gdy należycie dbamy o nasze baterie łazienkowe, mogą nam one posłużyć wiele lat. Sprawdźmy więc, jak to robić. Zacznijmy od wnętrza baterii.

Dbaj o regulator strumienia wody

Regulator strumienia wody
Regulator strumienia wody

Nowoczesne baterie łazienkowe są wyposażone w regulator strumienia wody. Jest on zbudowany między innymi z sitek powstałych z tworzywa i stali nierdzewnej, które pełnią rolę filtra. Zatrzymują zanieczyszczenia i gromadzące się w wodzie osady. Aby filtr ten działał prawidłowo, koniecznie musimy go co jakiś czas przeczyścić. Wskazane jest, by robić to raz na pół roku. Jeżeli jednak mamy w domu twardą wodę, powinniśmy to robić znacznie częściej, nawet co miesiąc, gdyż może ona go trwale uszkodzić. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Wymontowany regulator dokładnie opłukujemy pod strumieniem wody, aby pozbyć się zgromadzonego brudu, a następnie wycieramy go miękką ściereczką do sucha i ponownie montujemy. Jeśli robimy to regularnie, taki zabieg z pewnością wystarczy, by filtr działał sprawnie.

Konserwacja głowicy baterii

głowica baterii jednouchwytowej
Ceramiczna głowica baterii jednouchwytowej

W modelach dwuuchwytowych baterii łazienkowych występują głowice suwakowe, które są o wiele bardziej odporne na zanieczyszczenia niż regulatory ceramiczne stosowane w bateriach jednouchwytowych. W wypadku głowic suwakowych wystarczy wymiana uszczelki co jakiś czas, by zachować szczelność. Przy regulatorach ceramicznych jest to nieco bardziej skomplikowane. W ich budowie najważniejszą funkcję pełnią dwie blaszki przylegające do siebie, które muszą być idealnie wypolerowane i nieporysowane, by zapewniać szczelność. Z biegiem czasu wpływ kamienia i osadów zanieczyszcza ich powierzchnię, przez co nie pracują tak sprawnie, jak kiedyś. Dlatego mniej więcej raz na pół roku należy wyjąć głowicę z baterii i oczyścić ją pod strumieniem wody, a jeśli to konieczne, użyć niewielkiej ilości smaru silikonowego, który usprawni jej działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.