jak ekonomicznie prać

Ekonomiczne pranie krok po kroku

Pranie to nieodłączny element życia każdej gospodyni domowej. Przy kilkuosobowej rodzinie można mieć wrażenie, że pranie to praca, która nigdy się nie kończy. Ledwo wypierzemy jedną partię, zaraz narasta kolejna góra brudnej odzieży. Chociaż pranie w pralce to żadna sztuka, warto dowiedzieć się, co robić, by było ono ekonomiczne. Nie da się bowiem ukryć, że robienie prania pochłania nie tylko nasz wolny czas, ale także wodę, prąd oraz środki piorące, za które co miesiąc płacimy, i to niemałe sumy. Jak więc je obniżyć? Jak prać bardziej ekonomicznie?

Przygotowanie prania… do prania

Zanim jeszcze rozpoczniemy proces prania, możemy zrobić wiele, by okazało się ono ekonomiczne oraz ekologiczne. Po pierwsze, istotny jest moment sortowania odzieży. Zwykle rozdzielamy pranie na białe i kolorowe z prostej przyczyny – kolory mogą farbować, w związku z czym zawsze należy prać je oddzielnie niż białe. Ale to nie jedyny podział. Odzież warto też dzielić ze względu na materiały, z jakich jest wykonana, oraz temperatury, w jakich zaleca się ją prać.

jak ekonomicznie prać

Następnie zadbajmy o to, by bęben pralki był załadowany do końca. Robienie prania z prawie pustym bębnem pralki to najbardziej nieekonomiczne rozwiązanie. Z drugiej strony przeładowanie bębna także nie jest dobrym wyjściem, gdyż uniemożliwi dokładne wypłukanie i odwirowanie prania. Najlepiej, by z boku oraz z góry w bębnie pozostało wolne miejsce mniej więcej na szerokość dłoni.

Dostępne rodzaje detergentów do prania

Na efektowne pranie w dużej mierze ma wpływ także rodzaj wybranego przez nas detergentu. Jeszcze do niedawna jedynym dylematem w tej kwestii było to, jakiej marki wybrać proszek do prania. Dziś na rynku można spotkać już nie tylko proszki do prania, ale także żele, kapsułki oraz płyny przeznaczone do poszczególnych kolorów, zmiękczające lub do materiałów delikatnych.

jak ekonomicznie prać

Który z nich będzie najlepszy? Nie da się tego jednoznacznie określić, ale najważniejsze jest użycie odpowiedniej ilości środka piorącego. Tylko wtedy pranie będzie zrobione efektywnie i ekonomicznie. Zawsze uwzględniamy przy tym ilość oraz stan zabrudzenia naszego prania, a także twardość wody. Najlepiej sugerować się zaleceniami producenta znajdującymi się zwykle z tyłu opakowania każdego detergentu.

Wybierz odpowiedni program w pralce

W tej kwestii również upływ czasu niby ułatwił, a jednak utrudnił ekonomiczne pranie. Nowoczesne pralki posiadają szereg różnych funkcji i programów prania, właśnie po to, by było ono jak najbardziej ekonomiczne i skuteczne. Większość pralek umożliwia skuteczne dopranie nawet silnych zabrudzeń w wodzie o niskiej temperaturze, co jest bardzo oszczędne. Jak wspomnieliśmy wcześniej, kierujemy się także informacjami od producenta znajdującymi się na metkach ubrań, oraz na ocenie stopnia ich zabrudzenia.

jak ekonomicznie prać

Na koniec warto pamiętać, by nie zostawiać mokrego prania w pralce, lecz od razu je rozwiesić lub przełożyć do suszarki. Unikniemy wtedy powstania pleśni i nieprzyjemnego zapachu wewnątrz pralki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.