Dzieci w kąpieli, a w łazience… porządek

Kąpiące się dzieci potrafią zostawić w łazience prawdziwe pobojowisko. Rodzice, którzy grzecznie czekają na swoją kolej, zanim skorzystają z dobrodziejstw prysznica, albo długiej kąpieli, stają przed koniecznością uprzątnięcia porozrzucanych zabawek kąpielowych, mokrych ręczników czy garderoby, która zalega na podłodze, choć powinna trafić do kosza z brudną bielizną. Jeśli dzieci są małe, możemy uznać, że czas ich kąpieli, to czas zyskany – nie stracony. Pilnując kapiących się maluchów, możemy poczytać gazetę czy porozmawiać przez telefon. Bacząc, by najmłodsi nigdy nie pozostawali bez opieki, staramy się jednocześnie zapewnić im takie warunki kąpieli, żeby zabiegi higieniczne kojarzyły im się z codzienną przyjemnością, a wdrażanie do porządkowania po sobie łazienki nie było karą, a zabawą. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dla bezpieczeństwa kapiących się maluchów warto zainwestować w matę antypoślizgową, która zminimalizuje ryzyko upadku i podtopienia. Niektóre wanny i brodziki mają antypoślizgowe dno, ale maluchy są na tyle labilne, że lepiej ubezpieczyć się dodatkowo. Mata może pokrywać całe dno wanny czy brodzika, może też przybierać postać pojedynczych naklejek – zwierzątek albo „śladów stóp”. Każdy wzór dobrać należy do kształtu dna wanny, pamiętając o tym, że wanna asymetryczna nie jest tu żadnym wyjątkiem. Mało tego, wanna asymetryczna często jest dla najmłodszych członków rodziny czymś na kształt pełnowymiarowego basenu i dobrze zamontować przy niej dodatkowe uchwyty (takie same jak w przypadku aranżowania łazienki dla niepełnosprawnych).

Łazienkowa koszykówka

Bezpieczne dziecko, niebojące się kontaktu z wodą oraz pewne, że nie grozi mu w wannie żaden przykry wypadek, chętnie zajmie się na dłuższy czas zabawkami kąpielowymi. Ich przechowywanie spędza sen z powiek wielu rodzicom. Idealnym rozwiązaniem są siatki na zabawki, które przykleja się przy pomocy przyssawek bezpośrednio do płytek nad wanną. Zabawki ociekają niczym pranie, nie pleśnieją, nie przejmują od siebie nawzajem nieprzyjemnego zapachu, a mu unikamy sytuacji, w której łazienkowa podłoga zastawiona jest pojemnikami na kolejne gumowe kaczuszki. Sprzątanie po kąpieli przypomina wtedy… grę w kosza i trwa o wiele krócej.

Wszystkie wymienione akcesoria łazienkowe powinny być kolorowe, wzorzyste i dobrze komponować się z zasłoną prysznicową – nieoceniony element wystroju łazienki, kiedy ma się dzieci – czy dywanikami. Wszak estetyka nigdy nie powinna znikać z pola naszego widzenia. Pokaż mi swoją łazienkę, a powiem ci… czy uznajesz jej zasady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.