Bez kamienia, bez osadu, po prostu czysto

Urządzając łazienkę staramy się wyposażyć ją w najlepsze sprzęty i urządzenia z wysokiej jakości i odpornych materiałów. Biorąc pod uwagę warunki panujące w łazience, czyli wilgoć i często wysoką temperaturę, meble i inne powierzchnie wymagają odpowiedniego traktowania. O ile te dwa czynniki nie mają wpływu na ceramikę łazienkową, o tyle zniszczyć ją mogą wszelkie osady będące pozostałością po wodzie, środkach myjących, a także niektórych detergentach, których używamy do utrzymania czystości. Choć obecne powierzchnie, jakie spotykamy w łazienkach są dodatkowo pokrywane specjalnymi i opatentowanymi powłokami, które chronią przed zabrudzeniami, jak na przykład powłoka REFLEX ceramiki KOŁO to jednak nie da się ich do końca uniknąć. Potrzebne są środki do zadań specjalnych.

Szklana kabina prysznicowa
Szklana kabina prysznicowa

Kamień – nasz wróg

Najwięcej kamienia odkłada się na kabinach prysznicowych. Zwłaszcza jeśli mają one porowatą powierzchnię, gdzie zabrudzenia nie mogą swobodnie i łatwo spływać wraz z wodą, a część ich zatrzymuje się na szkle lub plastiku. Zwłaszcza kabiny z tworzywa sztucznego są najtrudniejsze do doczyszczenia. Ten materiał nie może być traktowany silnymi detergentami, które wręcz “zjadają” kamień. Warte polecenia są więc specjalnie przeznaczone do tego środki, jak na przykład Reflex Koło odkamieniacz, który idealnie nadaje się do czyszczenia z osadów wapiennych i innych powierzchni ceramicznych, akrylowych oraz szklanych kabin prysznicowych. Dużą popularnością cieszy się również środek do osadów wapiennych Blanko Antikalk, całkowicie biodegradowalny oraz łagodny dla baterii łazienkowych. Oczywiście cena tych środków nie jest specjalnie zachęcająca do kupna, ale tylko na pierwszy rzut oka. Środków tych nie używa się w codziennej pielęgnacji. Na co dzień bowiem wystarczy używać łagodnych detergentów i środków myjących powierzchnie łazienkowe. Jednak raz na jakiś czas należy sięgnąć po mocniejsze, skuteczniejsze sposoby.

Odkamieniacz do kabin prysznicowych KOŁO
Odkamieniacz do kabin prysznicowych KOŁO

Wymagające powierzchnie

Łazienkowe sprzęty często wymagają jeszcze bardziej specjalnego traktowania. Dotyczy to zakamarków, do których w żaden sposób nie można dotrzeć ze ściereczką czy szczotką. Oprócz odkładania się w nich kamienia, mogą się również zagnieździć niechciani goście, jak grzyby i pleśnie. Specjalnego środka potrzebuje wtedy na przykład wanna z hydromasażem. Oczywiście należy szukać środka skutecznego, ale bezpiecznego dla powierzchni. Większość wanien zbudowanych jest z akrylu, a ten może się uszkodzić przy zbyt agresywnej substancji. Co kilka miesięcy można również zastosować specjalnych odżywek do powierzchni kabin prysznicowych i wanien, które tworzą specjalną powłokę utrudniającą osadzanie się zanieczyszczeń, a także ułatwiającą czyszczenie.
O nasze łazienkowe wnętrza dbamy obecnie tak jak o pozostałe pomieszczenia mieszkania. Również staramy się uczynić z nich przytulne i w pełni funkcjonalne miejsca. Dlatego warto zainwestować i zadbać o nie na jak najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.