baterie łazienkowe

Baterie łazienkowe – wybierz tę idealną!

Wyposażając swoją łazienkę, musimy wybrać między innymi rodzaj baterii przy umywalce oraz w prysznicu bądź wannie. Wbrew pozorom, nie jest to takie proste, gdyż istnieje wiele rodzajów baterii łazienkowych. Wybierając baterie, z pewnością powinniśmy wziąć pod uwagę oszczędność wody, którą zapewniają te nowoczesne modele. Poznajmy więc najpopularniejsze baterie łazienkowe i ich zalety.

Baterie łazienkowe – najpopularniejsze typy

 

BATERIE DWUUCHWYTOWE

 

baterie łazienkowe
Bateria dwuuchwytowa.

To najpopularniejsze, najbardziej klasyczne spośród baterii łazienkowych. Bateria dwuuchwytowa posiada dwa kurki, jeden do wody ciepłej, a drugi do zimnej. Za ich pomocą regulujemy temperaturę wody z wypływającego strumienia. Niestety tego typu baterie nie są oszczędne – ustawienie odpowiedniej temperatury nieraz trwa kilka minut, a w tym czasie wciąż płynie strumień bieżącej wody, która w żaden sposób nie zostaje wykorzystana. Poza tym za każdym razem trzeba od nowa ustawiać temperaturę. Do tego dochodzą różnice w temperaturze i ciśnieniu wody, co może dodatkowo utrudnić jej wyregulowanie. Baterie dwuuchwytowe są wyposażone w uszczelki przy pokrętłach, na końcu wylewki i na połączeniu z wodną instalacją – ich zadaniem jest zabezpieczenie przed wyciekaniem wody. Niemniej uszczelki te ulegają zużyciu, trzeba więc pamiętać o ich wymianie. Mówiąc krótko, te tradycyjne baterie powoli odchodzą „do lamusa”, gdyż w ich miejsce pojawiają się wygodniejsze w obsłudze i przede wszystkim bardziej ekonomiczne baterie jednouchwytowe.

BATERIE JEDNOUCHWYTOWE

 

Baterie jednouchwytowe, zwane też mieszakowymi posiadają, jak sama nazwa wskazuje, jeden uchwyt do wody zimnej i do wody ciepłej. Pokręcając nim, możemy ustawić odpowiednią temperaturę, jeszcze zanim puścimy strumień wody.

baterie łazienkowe
Bateria jednouchwytowa.

Oprócz tego możemy zawczasu ustawić odpowiednią wielkość strumienia wody, co pozwala uniknąć na przykład pochlapania się wodą na skutek zbytniego ciśnienia. Ta zasadnicza różnica sprawia, że baterie jednouchwytowe są zdecydowanie bardziej oszczędne, gdyż podczas procesu regulowania temperatury i strumienia nie musi płynąć bieżąca woda, która po prostu by się zmarnowała. Najważniejszym elementem tego typu baterii jest głowica mieszająca, która musi być szczelna i trwała. Najczęściej wybierane są głowice suwakowe z płytkami ceramicznymi. Warto jednak pamiętać, że tego typu baterie są narażone na działanie zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie, dlatego powinny być wyposażone w filtr wody.

Baterie łazienkowe naścienne i stojące

 

BATERIE NAŚCIENNE

 

Baterie naścienne montuje się na ścianie do przewodów wody ciepłej i zimnej nad wanną czy umywalką.

baterie łazienkowe
Bateria naścienna.

Jej umiejscowienie decyduje o wygodzie jej użytkowania, dlatego nie może być ani za nisko, ani za wysoko. Rozstaw podłączeń do wody ciepłej i zimnej to zazwyczaj około 15 cm, natomiast dopuszczalne odchylenie to maksymalnie 2 cm.

BATERIE STOJĄCE

 

Są przeznaczone do montażu w specjalnych otworach w wannie lub umywalce. Otwory te mają średnice około 28-35 mm.

baterie łazienkowe
Bateria stojąca.

Baterie stojące mogą być mocowane w jednym lub dwóch otworach. Baterie stojące przeznaczone do montażu na wannie mają oddzielnie wylewkę, jedno lub dwa pokrętła wody i rączkę prysznicową, a baterie na umywalkę posiadają oddzielnie wylewkę i dwa pokrętła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.