akryl

Akryl w łazience – rodzaje i zastosowanie

Akryl budowlany to ważny materiał uszczelniający wykorzystywany w łazienkach. Stosuje się go między innymi do łączenia bądź spojenia różnych materiałów, takich jak płyty gipsowo-kartonowe, drewno, cegieł, a także stali i szkła. Niemniej jednak akryl nie jest tym samym, co silikon. Czym się od siebie różnią? I jakie konkretnie zastosowanie w łazienkach ma akryl?

Akryl – przede wszystkim do uszczelniania

Akryl najczęściej wykorzystuje się do uszczelniania różnych powierzchni i materiałów, gdyż po wyschnięciu można go jeszcze szlifować i malować. Dzięki temu wykonane uszczelnienie nie zaburza walorów estetycznych naprawianego miejsca i można go swobodnie ukryć. Akryl służy też do wygładzania niedużych rys, ubytków i szczelin w ścianach przed malowaniem.

Oto największe zalety akrylu:

• odporność na skurcz w trakcie wiązania;
• łatwość aplikacji;
• neutralność chemiczna;
• elastyczność;
• nie powoduje korozji metali;
• możliwość malowania na nim po wyschnięciu;
• nie wydziela nieprzyjemnych zapachów.

Rodzaje akrylu budowlanego

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów akrylu. Każdy z nich różni się przede wszystkim przeznaczeniem, a co za tym idzie właściwościami. Akryl ogniochronny stosuje się przede wszystkim na poddaszach w konstrukcjach gipsowo-kartonowych. Akryl do zastosowań zewnętrznych zawiera większą ilość spoiwa, a mniej wypełniaczy. Istnieje także akryl szybkowiążący, który wysycha w ekspresowym tempie – już po 20 minutach od jego nałożenia można kontynuować pracę na danej powierzchni. Można go szlifować oraz poddawać formowaniu w szczelinie. akrylOprócz tego do naszej dyspozycji jest także akryl malarski, szpachlowy, do tynków czy do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych.

Silikon czy akryl?

Akryl oraz silikon mają wiele cech wspólnych, jak chociażby sposób ich nakładania. Niemniej różnice w ich składzie sprawiają, że lepiej sprawdzają się na innych powierzchniach. Jeśli chodzi o zastosowanie obu materiałów w łazience, musimy pamiętać, że silikon nadaje się do uszczelniania miejsc narażonych na kontakt z wodą, natomiast akryl nie. Z kolei akryl świetnie sprawdzi się przy łączeniu materiałów takich, jak marmur, beton czy metale, z którymi silikon mógłby zacząć korodować. akrylPoza tym powierzchnię akrylu możemy malować na dowolne kolory, podczas gdy przy silikonie jest to zabronione. Trudno więc powiedzieć, który z tych materiałów jest lepszy. Każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie i swoje atuty. Warto znać między nimi różnice, by w razie potrzeby dokonać dobrego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.